Na počitnice s psom ali mačko
Prišlo je poletje, z njim pa morje, hribi in potovanja - skratka menjava okolja za nekaj deset, sto ali tisoč kilometrov… Da bi bile priprave na dopust, predvsem pa same počitnice kar najmanj stresne tako za vas lastnike, kot tudi za vaše štirinožne prijatelje, je dobro vedeti, kaj morate pred potovanjem urediti, na kaj morate biti pozorni na poti do cilja in kaj vam bo prišlo prav, ko boste prispeli na svojo počitniško destinacijo.
Pred potovanjem
Dokumenti
Tako kot vi, tudi vaše domače živali na poti v tujino potrebujejo dokumente. Mačke in psi morajo imeti pri prečkanju meje evropski potni list za hišne živali, prav tako morajo biti vse mačke in psi pri prečkanju meje mikročipirani. Številka mikročipa je namreč nekakšen “EMŠO” vaše domače živali. Mikročipirani morajo biti tudi rodovniški psi s tetovirano številko. Poleg tega morajo imeti vaši štirinožni prijatelji tudi veljavno cepljenje proti steklini, ki ga pristojni veterinar zabeleži v potni list. To pomeni, da pri mačkah ne sme miniti več kot dve leti od zadnjega cepljenja, pri psih pa lahko od zadnjega cepljenja mine največ leto dni.
Zgoraj opisani pogoji veljajo za potovanje v večino evropskih držav, na Hrvaško in v Bosno in Hercegovino. Dodatne (ostrejše) zahteve pa imajo: Velika Britanija, Irska, Švedska in Malta. Pogoj za vstop v te države je poleg že naštetega tudi opravljena serološka preiskava. Za preiskavo se oglasite pri svojem veterinarju, ki bo živali odvzel vzorec krvi in ga poslal v pooblaščen laboratorij. Tam bodo izmerili količino protiteles proti steklini. Preiskava mora biti opravljena v določenem časovnem obdobju pred potovanjem. To obdobje določijo države same in se zato nekoliko razlikuje od države do države; podrobnejše informacije najdete na navedenih straneh: Velika Britanija, Irska, Švedska in Malta. Velja, da mora biti preiskava na protitelesa opravljena tudi do 6 mesecev (Velika Britanija, Irska, Malta) pred obiskom države. Če torej preiskave še nimate narejene, to obdobje (odvisno od države) za tisto državo nimate veljavnega potnega lista in vaš štirinožec ne more vstopiti vanjo. Ko ste serološko preiskavo enkrat opravili, vam velja, dokler psa redno cepite - torej dokler ga cepite v intervalih, ki niso daljši od enega leta.
Poseben režim velja tudi pri potovanju živali v Srbijo ali Črno Goro ter druge države, ki niso navedene na listi C. Te države namreč nimajo ugodnega statusa glede stekline. Zato mora biti za vrnitev v Slovenijo opravljena serološka preiskava za število protiteles proti steklini. Preiskava mora biti opravljena vsaj 30 dni po cepljenju in vsaj 3 mesece pred nameravanim potovanjem. Trimesečno obdobje ne velja v primeru, ko je iz potnega lista razvidno, da je bila preiskava na protitelesa s pozitivnim izvidom (titer protiteles v krvi vsaj 0.5 I.E/ml) opravljena pred odhodom iz Slovenije oz. ozemlja EU. Rezultat vpišemo v potni list za živali. V primeru, da žival ne izpolnjuje predpisanih pogojev, sledi vrnitev živali v državo od koder se vračate v domovino, osamitev živali pod uradnim nadzorom za čas, ki je potreben, da žival izpolni zahteve glede zdravja, na stroške lastnika ali - kot zadnja možnost - usmrtitev živali brez odškodnine.
V primerih, ko potujete z vlakom, letalom ali ladjo, se pozanimajte (bodisi na agenciji, ki prevoz organizira, bodisi tam, kjer ste kupili karte), kakšni pogoji veljajo na posameznem prevoznem sredstvu. Po vsej verjetnosti boste morali imeti žival v kletki, za prevoz z letalom pa morajo biti živali pomirjene. Prav tako se je pri organizatorju potovanja koristno pozanimati, ali za prestop meje v vašo ciljno državo za vašega ljubljenčka veljajo kakšni posebni pogoji. Če vam na potovalni agenciji tega podatka ne znajo posredovati, svetujem, da se z vprašanji obrnete na ambasado ciljne države.
Potovalna lekarna
Pred potovanjem si je koristno pripraviti tudi potovalno lekarno, če bi šlo z vami ali vašim kosmatincem karkoli narobe. Poleg stvari za vas in vaše družinske člane imejte v potovalni lekarni še nekaj stvari za vašega ljubljenčka. Z njimi boste lahko zasilno oskrbeli njegove rane ali mu pomagali pri črevesnih težavah. Nikar ne pozabite na:
- gazo
- vato
- povoj
- jod v tinkturi ali mazilu
- probiotično sredstvo
- rehidracijsko sredstvo
- živalsko oglje
- zdravilo proti potovalni slabosti
- zdravila, ki jih žival redno jemlje
- sredstvo proti bolham, klopom in komarjem
Gaza, vata, povoj in jod vam bodo prišli prav pri oskrbi ran. Po probiotikih, rehidracijskem sredstvu in živalskem oglju pa boste posegli ob prebavnih motnjah v obliki driske in bruhanja. Najbolj preverjeno zdravilo za prebavne težave zaradi spremenjene ali pokvarjene hrane pa je 24-urni post in prekuhana voda z dodanim rehidracijskim sredstvom. Postu naj nekaj dni sledijo obroki z do sluzi razkuhanim rižem in piščancem. Piščanca in riž kuhajte skupaj brez soli (saj psom in mačkam uničuje ledvica). Prav tako naj v primeru prebavnih težav žival dvakrat dnevno zaužije živalsko oglje (preprečuje drisko) in probiotično sredstvo (blagodejno vpliva na prebavo). Oglje in probiotično sredstvo lahko kupite pri veterinarju ali v lekarnah ter v trgovinah z medicinskimi pripomočki. Če bruhanje ne preneha po enem dnevu ali v primeru, ko traja več ur zapored, svetujem obisk veterinarja. Prav tako obiščite veterinarja v primeru, ko driska ne poneha po največ treh dneh.
V kolikor niste povsem vešči pri oskrbi ran, svetujem, da se o tem pred odhodom pozanimate pri svojem veterinarju.
Kaj je še dobro vedeti…
Pred odhodom je žival priporočljivo razglistiti (tablete lahko kupite pri veterinarju) ter zaščititi proti zunanjim zajedavcem (bolhe, klopi, komarji). Živalim, ki imajo težave s slabostjo med vožnjo, dajte sredstvo proti slabosti. Na potovanje jemljite le zdrave živali.
Pred potovanjem v eksotične kraje se pozanimajte glede specifičnih bolezni (npr. leishmanioza). Pozanimajte se tudi, ali je zoper njih mogoča zaščita ter kakšni so klinični znaki bolezni v primeru, da bi se le-ta pojavila po povratku domov. Zelo dobro je tudi vedeti, kje se na ciljni destinaciji nahaja najbližji veterinar.
Na poti
Na pot se je najprimerneje odpraviti v času, ko vročina ni prehuda. V primeru klimatiziranega avtomobila poskrbite, da klima ne piha preveč in da temperaturna razlika ni prevelika. Prav tako odsvetujem, da bi žival med vožnjo molila glavo skozi okno. V obeh primerih lahko vaš kosmatinec poleg prehlada stakne tudi vnetja očesnih veznic, česar si zagotovo ne želite.
Izogibajte se veliki vročini, saj lahko žival doživi toplotni udar. Predvsem psi so zelo specifični glede ohlajanja. Ohlajajo se namreč preko jezika, ki ima v primerjavi s človeško kožo veliko manjšo površino, zaradi česar se psi ohlajajo počasneje od ljudi in posledično težje prenašajo vročino. Med potjo ne pozabite na postanek za toaleto in zadostno količino vode. V avtomobilu mora biti žival primerno nameščena, da voznika med vožnjo ne ovira. Primerna je namestitev v transportni košari oz. kletki, z varnostnim pasom za živali (psi) ali v prtljažniku.
Koooončno na cilju
Tudi ko prispete na cilj, ne pozabite: Žival potrebuje senco, kamor se lahko umakne, kadar ji bo prevroče ter dovolj vode, da se lahko odžeja. Pri hrani pazite, da je sveže pripravljena/odprta/nasuta, da vaši ljubljenčki ne bodo imeli nezaželenih prebavnih težav. Pomnite, da je tudi koža vaše živali (še posebej pri svetlodlakih in kratkodlakih psih in mačkah) občutljiva na sonce. Torej, tudi vaš ljubljenček lahko dobi opekline.
Posebej bodite pozorni na pike žuželk. Če opazite, da ima vaš pes ali mačka kakšno nenavadno oteklino, najprej preverite, ali gre za pik žuželke. V primeru, da je prisotno želo, ga izvlecite, nato pa prizadeto mesto hladite z ledom, da zmanjšate oteklino. V primeru, da pride do pika na glavi, ponavadi je to v okolici gobčka ali v gobčku samem, se lahko oteklina razširi na področje vratu, kjer zatečeje tako notranje kot zunanje strukture in s tem otežijo dihanje. V tem primeru svetujem obisk veterinarja, ki bo živali dal injekcijo proti vnetju.
Želim Vam lep dopust in veliko dobre volje!
12. julij 2008 ob 15:16
[...] je obvezno za pse, ki so rojeni po 1. januarju 2003. Nadomestilo je namreč značke. Za potovanje v tujino pa je obvezno za vse pse, mačke in bele [...]
03. januar 2009 ob 0:21
Hvala!