Gnojno vnetje maternice pri psicah - piometra
Piometra je gnojno vnetje maternice. Lahko gre za odprto ali zaprto obliko bolezni. Pri odprti obliki bolezni se vsebina skozi nožnico izceja iz matenice, pri zaprti obliki bolezni pa vsebina ostaja v maternici za zaprtim materničnim vratom - cerviksom.
Infekcija je lahko tako močna, da je ogroženo življenje živali. V tem primeru mora psica na nujno operacijo, saj obstaja možnost pogina zaradi sepse - t.j. okužbe krvi z bakterijami. Ta je bolj verjetna pri zaprti obliki piometre, ker se vsebina iz maternice ne more izločati. Piometra je nevarna tudi zato, ker lahko privede do poškodbe in odpovedi ledvic, ki jo povzroči dehidracija ali glomerularna bolezen kot posledica bakterijske infekcije ali endotoksinov.
Ker je piometra infekcija maternice, spadajo v rizično skupino vse nesterilizirane psice. Običajno se pojavi v roku 8 tednov po zadnji gonitvi zaradi povišanih vrednosti progesterona. Pogosteje se pojavlja pri psicah, ki niso imele legla ali so imele zelo malo legel.
Klinični znaki
Najpogostejši klinični znaki so: izcedek iz vulve, neješčnost, slabše razpoloženje, pitje vode v povečanih količinah in povečano uriniranje, bruhanje in driska.
V ambulanti sem že doživela, da smo bolezen odkrili ob rutinskem pregledu, ki ga opravimo pred vsakim obveznim cepljenjem proti steklini. Nekatere psičke z odprto obliko piometre namreč nimajo zelo izraženih kliničnih znakov. Pri drugih pa lastniki opazijo, da je v zadnjem času psica nekoliko bolj otožna, manj jé in več pije ter izloča več seča. Izcedek iz nožnice je prozorno-krvave do belo-zelene barve in ima lahko tudi nenavaden oz. neprijeten vonj.
Postavitev diagnoze
Psičko, pri kateri obstaja sum na piometro, najprej fizično pregledamo. Na osnovi zgodovine (starost živali, ali je psička sterilizirana ali ne, ali je že imela mladiče in kolikokrat jih je imela, kdaj se je nazadnje gonila), kliničnih znakov in fizičnega pregleda potrdimo ali ovržemo sum na obolenje. Običajno so potrebne tudi dodatne preiskave, in sicer:
- hematološka preiskava krvi: pokaže prisotnost vnetja;
- biokemijska preiskava krvi: z njo ugotavljamo, ali so prizadete ledvice;
- ultrazvočni ali rentgenski pregled trebušne votline: omogoča “vpogled” v maternico in s tem odkrivanje morebitne vsebine v njej.
Zdravljenje
Obolelim psicam najprej predpišemo antibiotik, da preprečimo sepso in zmanjšamo število prisotnih bakterij, ki proizvajajo toksine. Nato se dogovorimo za operacijo, pri kateri odstranimo maternico in jajčnike. Pri pravočasnem ukrepanju piometro preživi približno 90% psic.
Operacija
Operacija s katero odstranimo maternico in jajčnike poteka v splošni anesteziji. Poseg zahteva precejšnjo pozornost, saj obstaja nevarnost, da bi prišlo do pretrganja maternice. Pri piometri je namreč le-ta močno povečana in napolnjena s serozno ali gnojno vsebino.
Zgornji sliki prikazujeta operacijo zaprte oblike piometre. Na levi se vidi operacijska rana, na desni pa maternica, ki smo jo med operacijo odstranili. Maternica je bila zaradi vsebine močno povečana. Maternica pri zdravi psici, ki ni breja ali se ne goni, je namreč debela približno tako kot navaden svinčnik.
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
17. junij 2008 ob 23:20
[...] psička ni sterilizirana, bi lahko šlo za piometro. V tem primeru veliko pije in lula, lahko ima močno rdečo sluznico v ustih (ni pa nujno), lahko [...]
17. junij 2008 ob 23:21
[...] da je bolezensko spremenjena. Do tega pride pri tumorjih, kadar dobi psica gnojno vnetje maternice (piometra), včasih pa tudi pri starejših psicah (maternica je tedaj lahko spremenjena zaradi brejosti ali [...]
24. julij 2008 ob 19:04
Hudo zgleda tole, upam da so psico rešili.
11. marec 2009 ob 23:03
Tudi pri naši psički so ugotovili piometro. Pred dvema mesecema je dobila (ker je 11 dan ušla) preventivno injekcijo proti brejosti (četrti dan od dneva, ko je ušla). Takrat me je veterinar vprašal, če bo psička v prihodnosti imela mladiče. Odgovorila sem DA! Svetoval mi je, naj pridem do 4 dne od dneva pobega. Sedaj pravijo (veterinarji!), da je lahko posledica te injekcije piometra. Takrat me nihče ni opozoril na morebitne posledice. Vsem veterinarjem svetujem, da v prihodnje to naredijo. Psička je namreč rodovniška. Stara pa še ni 2 leti. Zdravimo jo z antibiotiki.
11. marec 2009 ob 23:42
@Simona: Piometra se zelo pogosto pojavi kot posledica hormonske injekcije. Prav to je razlog, da tega postopka ne izvajam in ga odsvetujem. Upam da bo s psičko vse ok!
12. marec 2009 ob 7:16
Kaj predlagate za naprej? Slikanje kolkov, vzrejni pregled?
12. marec 2009 ob 11:32
Ja. Najbolje, da se o vseh podrobnostih in časovnicah pozanimate pri Kinološki zvezi ali klubu pasme kateri vaša psička pripada.
06. oktober 2010 ob 15:58
Zdravo, pravkar je bilo ugotovljeno, da ima tudi moja psicka gnojno vnetje maternice, nekaj tednov po gonitvi. Dobila je takoj antibiotik in datum za operacijo jutri. Kaj ne bi bilo bolje nekaj dni zdraviti se z antibiotiki in nato operirati?
18. oktober 2010 ob 19:56
Pred parimi urcami so tudi za našo bernardinko ugotovili gnojno vnetje matrnice, tudi mi smo dobil datum operacije jutri, antibiotik je pa dobila, zaradi velike možnosti sepse,kar pa ne pomeni ravno najbolje, zato svetujejo čimhitrejšo operacijo in nič čakat sam pelte jo.
31. oktober 2010 ob 18:29
Naša je imela odprto in smo jo “pozdravili” z jemanjem antibiotikov, če pa bi bila zaprta bi jo morala obvezno operirati. Pri naslednji gonitvi pa je bil obvezen skok plemenjaka, kar smo tudi naredili. Sedaj pa smo v pričakovanju nove gonitve in upam, da se ji piometra ne bo ponovila, sicer jo bom morala operirati. Torej piometra naj bi se ponavljala (vsaj tako so me opozorili veterinarji) in ni ozdravljiva. Upam, da temu ne bo tako.
01. november 2010 ob 18:20
Res je, ni ozdravljiva je pa zelo nevarna, ker lahko pride do sepse krvi. Naši psici so odstranili pred dvema tednoma maternico,ker je imela hudo vnetje zato smo se tako odločili in odločitev je bila pravilna, ker drugače bi bila že pokojna. Sedaj je ok. in že veselo skaklja na okoli, čeprav jo še malo paziomo zaradi šivov. Če vas še kaj zanima bom z veseljem odgovorila, če bom vedela.Lp
16. november 2010 ob 18:30
Zivjo. Nasi psicki, so prejsnji teden tudi ugotovili piometro, dobile je antibiotik - 6 velikih recih tabletk, zdaj pa je v redu, Imela je odprto, izcedek se je lepo izlocal, te tabletke so zgleda pomagale. Je pa problem ta, da je dobila piometro 21. dan gonitve. Kaze pa ne nobenih klinicnih znakov, normalno je, pije, krvni testi so zelo dobri. Zdaj pa ne vem ali se naj odlocimo za operacijo ali ne?
27. november 2010 ob 21:49
Težko svetujem. Naredite po svoji vesti oziroma opazujte psico. Upam, da se bo, ne glede na to kako se boste odločili, izteklo dobro.
Jaz je nisem dala operitat, pa se zaenkrat ni ponovila. Res pa je, da je imela vmes dva legla. V prvi brejosti je imela samo enega mladička, pa še ta se je rodil mrtev (bil je ogromen kužek) :-((( , v drugi pa je imela 6 mladičev. Sedaj pa čakamo okrog novega leta na ponovno gonitev. Tokrat je ne bom dala parit. Želim si, da bo vse v redu.
05. februar 2011 ob 15:32
Pozdravljeni!
Imam samičko čivave, ki se je pred cca. 25 dnevi sparila (ne vemo, ali je bilo uspšešno). Teden nazaj je imela nekaj dni, ko je skoraj povsem izgubila tek. Sledil je pregled krvi pri veterinarju, ki je pokazal, da ima povečano število ne vem katerih celic že (na izvidu piše “GRANS”) ter rahlo vročino (39,3 C).
Predpisal ji je antibiotike Synulox, ki jih je prejemala nekje 7-8 dni.
Danes smo imeli kontrolo, ki je pokazala, da ima še vedno povečano število teh celic GRANS, s tem, da so ji izmerili vročino kar 39,9 C! Na koncu pregleda, čisto naključno, pa smo odkrili še, da ima iz vaginalne odprtine izcedek rjave barve, ki ga prej ni imela. Rahlo neprijeten vonj ima.
Predpisali so ji druge tablete - Enroxil, za 2-3 dni, nato naj gremo na ultrazvok, ki bo pokazal, ali gre za vnetje maternice.
Mi lahko kdo poda svoje mnenje oz. izkušnje, kako je bilo pri teh obolenjih? Ali kaže, da gre za vnetje maternice (zaprti/odprti tip?) ter ali je večja možnost, da Enroxil prime ter pomaga?
Če bo treba operirati, seveda ne bomo oklevali, vendar pa bi vseeno raje videl, da ne bi bilo treba. Ampak nočem tvegati.
Sedaj sicer že je, sicer manj kot pred vsemi temi simptomi, ampak nekaj hrane spravi vase. Je pa precej topla na otip! Zelo sem zaskrbljen…
17. februar 2011 ob 19:28
Naša psička je dobivala antibiotik ca. 21 dni - ker je šlo za zunanjo piometro. Nič niste napisali, ali ste jo po parjenju peljali k veterinarju na “anti baby” injekcijo? Kako je sedaj s psičko? Si je opomogla brez operacije, ali….
17. februar 2011 ob 19:55
Tudi moja je jemala tabletke nekje 20 dni, na začetku synulox, nato pa enroxil.
Ta teden smo imeli kontrolni pregled krvi + ultrazvok. Pregled krvi je pokazal, da se je umirilo število levkocitov, ultrazvok pa ni pokazal znatne povečanosti maternice. Veterinar je rekel, da ima le malce odebeljeno steno enega dela maternice, to pa naj bi se pozdravilo samo od sebe.
Zgleda, da so morda prehitevali z diagnozo piometre, saj so jo postavili le na podlagi izcedka, ne pa tudi ultrazvoka. Ampak dobro, raje vidim, da prehitevajo, kot pa da zamudijo!
Zaenkrat je torej stabilna in tudi je in je živahna, menda pa znajo biti težave pri ponovnem poskusu paritve oziroma naj ne bi bilo veliko možnosti, da bi paritev bila uspešna. Sicer je to sekundarnega pomena, na prvem mestu je sama psička seveda!
17. februar 2011 ob 20:00
V kolikor želite samičko pariti, so vam sigurno svetovali, da jo parite obvezno pri naslednji gonitvi. Lahko pa se bo zgodilo, kot pri naši psički, da je bil le en ogromen mladič. Žal ni preživel kotitve.
17. februar 2011 ob 20:04
Kako to mislite, obvezno pri naslednji gonitvi? A da ne bi ene preskočili? Kaj pa vem, to bi se še pozanimal prej, da ne bi slučajno ogrožal samičke!
Imam pa še drugo samičko, tudi čivavo (dve imam), ki pa je breja in je UZ pokazal enega samega mladička. Ali obstaja več nevarnosti, če je samo eden?
17. februar 2011 ob 21:32
Meni je bilo svetovano (ker je imela piometro), naj jo ob prvi gonitvi obvezno parim (ker je nisem hotela sterilizirat). Ob prvem parjenju je bil na UZ viden le en mladiček. Še 2 dni pred kotitvijo je bilo z njem vse v redu. To je bila prva kotitev. Mladiček je bil precej velik. Zelo verjetno, ga ni mogla iztisnit, saj se je kar nekaj časa trudila, da bi šel ven. Na poti k veterinarju ga je le povrgla, vendar ga nismo mogli oživiti. Pri ponovnem parjenju je šlo vse lažje. Tudi pri kotitvi sem samici precej pomagala (nekateri so se skotili v ovoju), eno samičko sem oživela - na to sem najbolj ponosna. Niti v sanjah si nisem nikoli predstavljala, da zmorem kaj takega. Neverjetni občutki, da nekomu lahko ponovno podariš življenje,….
17. februar 2011 ob 21:54
No, meni ni nihče svetoval, da naj nujno zopet poskusim. Drugače pa, če se popadki začnejo in ni mladička, potem nujno k veterinarju in na carski rez, sicer je res ogroženo življenje mladička.
19. marec 2011 ob 21:13
[...] kolikor ste pri psički opazili povečano žejo, gre lahko za piometro. To stanje je urgentno in je potrebna takojšnja [...]
11. julij 2011 ob 13:26
Imate mogoče kakšno priporočilo za veterinarsko službo na obali, ker sem slišal nekaj slabih stvari o Ambulanti za male živali Izola.
11. julij 2011 ob 21:19
Na Obali oz. južnem primorskem je več ambulant, naštela jih bom kar geografsko: Hrpelje-Kozina, Koper, Izola (Ambulanta za male živali Lara in Ambulanta za male živali Izola) ter Piran in morda še kakšna, ker nisem najbolj na tekočem s stanjem na tistem koncu.
05. april 2013 ob 7:29
Pozdravljeni, mene pa zanima če lahko piometro dobi psička stara 3mesece?Moja ima ravnotako smrdeč belo-zelen izcedek, ogromno pije in posledično tudi lula.
06. april 2013 ob 18:27
Najbolje je peljat psičko ČIMPREJ k veterinarju.
Sicer je pa malo čudno, da ima tako mlada psička že takšne probleme. Predvidevam, da psičke nimate dolgo pri sebi, zato se prav tako obrnite na vzreditelja/prodajalca, ki vam je prodal/oddal tako psičko.
06. april 2013 ob 19:40
Res je, psička je pri nas cca dva tedna, po pravici, pa sva s punco ta problem opazila komaj ko sva jo pripeljala domov, ker sva pred tem z njo preživela vikend in ne bilo vse OK, sem menil, da je mogoče to povezano s stresom, pripeljala sva jo namreč iz Hrvaške cca. 6 ur vožnje.Nekje sem prebral, da je pri večjih pasmah, naša je namreč Cane Corso pri mladičih zelo pogost vaginitis, a je to res? k veterinarju pa gre v ponedeljek, ko dobi še zadnje cepljenje.
12. april 2013 ob 11:18
V vašem primeru bi se obrnila nazaj na vzreditelja in od njega zahtevala povrnitev stroškov zdravljenja psičke. Pa upam, da gre za zunanjo piometro in da se jo bo dalo pozdravit, sicer ste kupili psičko, s katero ne boste mogli imeti mladičkov (v kolikor ste nameravali kdaj z njo pariti). V kolikor je rodovniška, … no ne bom nadaljevala.
Običajno se gre na prvi obisk k vzrediteljem le na ogled, šele kasneje (ob drugem ali tudi kasnejšem obisku) se prevzame mladička - to predlagam vsem, ki se odločajo za nakup mladiča. Dobri vzreditelji imajo običajno kontakte (če seveda novim lastnikom to odgovarja). Je pa žal veliko novih lastnikov, ki ne želijo imeti stika z vzrediteljem, ko pes odraste.
13. april 2013 ob 1:31
Vse lepo in prav, ampak še vedno mi ni jasno kako je lahko piometra, če ima psička komaj 3 mesece, kolikor sem prebral se piometra pojavlja po prvi gonitvi, kar se zgodi približno pri osmih mesecih?pa tudi psička je normalno živahna, pije sicer res precej, lula temu primerno, izcedwk pa se pojavi parkrat na dan.Bral sem tudi, da je vse to lahko odvisno tudi od hrane, predvsem pri večjih pasmah.zanima pa me še, kako je z možnostjo okužbe ostalih psiv, namreč imam še dve samički, eno 6 letno, druga pa se trenutno prvič goni pri desetih mesecih?hvala za odgovore.