Preventiva pred okužbo s srčno glisto
Preventiva pred okužbo s srčno glisto je še posebej pomembna v tem času, ko se s hišnim ljubljenčki odpravljamo na dopust v obmorske kraje. Komarji v obmorskih predelih so namreč lahko okuženi z mikrofilarijami srčne gliste (Dirofilaria immitis). Mikrofilarije vstopijo v komarjev sistem pri obroku krvi iz okužene živali. Najpogosteje so to psi, redkeje pa tudi mačke. V 10 do 14 dneh se v komarju razvije infektivna larva, ki jo komar ob obroku krvi prenese na naslednjega gostitelja.
Infektivne larve, ki jih prenašajo okuženi komarji, dozorijo v odrasle srčne gliste v približno šestih mesecih. Prve tri mesece se selijo po telesu gostitelja (psa oziroma mačke), dokler ne dosežejo krvnih žil v pljučih. V naslednjih treh mesecih se nezrele gliste razvijajo in rastejo v odrasle osebke. Samice zrastejo do velikosti 35 centimetrov. Gliste poškodujejo krvne žile in zmanjšajo črpalno moč srca. Posledica je huda bolezen pljuč in srca.
Če so v gostiteljevem organizmu prisotne odrasle gliste obeh spolov (običajno pet do sedem mesecev po infekciji), se te parijo in tako nastanejo nove mikrofilarije. Slednje običajno povzročijo odziv imunskega sistema, ki lahko privede do poškodb ostalih organov. Odrasle srčne gliste lahko preživijo pet do sedem let pri psu in od nekaj mesecev do nekaj let pri mačkah. Diagnozo lahko potrdimo s posebnim testom, ki reagira na antigene srčne gliste približno pet mesecev po infekciji.
Infekcijo lahko preprečimo z mesečnim dajanjem preventivnih sredstev, ki preprečujejo okužbo. Na voljo so tablete ali kožni poliv, ki jih uporabimo teden dni pred odhodom na okužena področja. Najbolje pa je, da se za nasvet o primernem sredstvu in pravilni uporabi obrnete na svojega veterinarja.
Preventivna sredstva delujejo mikrofilaricidno in larvicidno, torej ne ubijajo odraslih srčnih glist. Zato z njimi ni mogoče pozdraviti infekcije ali preprečiti znakov bolezni v primerih, ko so v telesu že odrasle gliste. Če so se pri psu že razvile odrasle gliste, jih zatiramo s posebnimi zdravili. Pri tem pa je potrebna velika previdnost, saj gliste odmirajo in razpadajo v pljučih. Med takim zdravljenjem mora pes nujno mirovati štiri do šest tednov, zato so takšni pacienti pogosto hospitalizirani. Če se med zdravljenjem pojavi vnetna reakcija, moramo psa sočasno zdraviti še z drugimi zdravili. V primeru okužbe s srčno glisto se lahko odločimo tudi za kirurški poseg, vendar je ta zelo tvegan in ga zato uporabimo le v skrajnih primerih, ko je to praktično edina možnost za ozdravitev.
Za mačke, v katerih so se že razvile srčne gliste, pa trenutno žal ni na voljo učinkovitega in varnega zdravila. V tem primeru nam tako ostaneta zgolj terapija, ki zmanjšuje vnetje, in operativna odstranitev srčnih glist.”
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
20. avgust 2012 ob 21:10
Naš Rudi (nemški ovčar) je imel to. Še dobro da smo ga pravi čas peljali k veterinarju,…