Zastrupitev psa z rodenticidi
Zastupitev s strupom za podgane in miši je najpogostejša vrsta zastrupitve psov pri nas. Nastopi v primerih, ko pes po nesreči zaužije vabo za podgane. Redkeje pa tudi pri zaužitju zastrupljenih glodavcev. Strupi za podgane (rodenticidi) so pripravljeni tako, da imajo precej dolgo delovanje. Podgane so namreč zelo pametne živali (povežejo vzrok in posledico) in strupa ne bi pojedle, če bi opazile, da je podgana, ki je (zastrupljeno) hrano jedla, poginila. Učinkujejo tako, da zavirajo pripravo vitamina K, ki je pomemben pri strjevanju krvi. Posledično zastrupljena podgana pogine zaradi notranjih krvavitev - izkrvavi v telesne votline.
Z rodenticidi se lahko zastrupijo tako mlade kot starejše živali, ne glede na pasmo in spol. Simptomi zastrupitve se včasih pokažejo šele več dni po zaužitju strupa. Zastrupljene živali postanejo zaspane ali potrte, pogosto težko dihajo, pride tudi do izgube apetita. Pojavijo se notranje krvavitve, kasneje pa tudi zunanje - ranice se ne celijo, lastniki včasih opazijo krvavo slino, pojavi pa se tudi krvavo blato in kri v urinu. Če opazite omenjene simptome nemudoma obiščite veterinarja.
Poleg znakov, ki jih opazi lastnik, se na veterinarskem pregledu opazi tudi blede sluznice, krvavitve po sluznicah in zadušene srčne ali pljučne tone. Zastrupitev lahko potrdimo z diagnostičnimi preiskavami, in sicer:
- s hematološko preiskavo krvi - pri zastrupljeni živali odkrijemo pomanjkanje rdečih krvnih celic, ki se pojavi zaradi krvavitev
- z biokemijsko preiskavo - z njo izključimo obolenje jeter, pri katerem se kri ne strjuje (podobno kakor pri zastrupitvi)
- s koagualcijskimi testi, ki potrdijo izpostavljenost rodenticidom
- z rentgenom lahko odkrijemo kri v prsni votlini ali v osrčniku
Zdravljenje
V primeru, da je prišlo do zaužitja strupa pred nedavnim (npr. psa opazimo, da je zaužil zastrupljeno vabo), lahko izzovemo bruhanje in s tem strup izločimo iz želodca. Psu nato damo aktivno oglje, ki nase veže preostanek strupa. V tem primeru prinesite morebitno embalažo (vrečko) z ostanki strupa k veterinarju. Tako je namreč lažje ugotoviti, za katero aktivno snov gre in s tem določiti dolžino terapije.
V primerih, ko je od zastrupitve minilo že dalj časa (pojavijo se že opisani simptomi), psu vbrizgamo vitamin K ter s tem nadomestimo izgubo, ki je nastala zaradi zastrupitve. Ob krvavitvah in hudi anemiji običajno žival potrebuje tudi transfuzijo krvi ali plazme. Med zdravljenjem mora pes čimbolj mirovati, saj bi lahko ob aktivnosti prišlo do dodatne izgube krvi zaradi pokanja kapilar. Zdravljneje traja od 3 do 5 tednov. V tem času dobiva žival tablete z vitaminom K. Če terapije ne izvajamo dovolj dolgo, se lahko krvavenje ponovi.
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
21. februar 2008 ob 13:09
Uporabne info. sploh za tiste, ki živimo v blokih…
21. februar 2008 ob 18:27
A pes pol ziher umre, al mu je še kej možno pomagat, da ga rešimo? Al je odvisn od količine, ki jo je zaužil?
24. februar 2008 ob 23:56
@Aleš: Ja, načeloma so v vseh blokih (v kleteh) vrečke s strupom za podgane… kot je ta na sliki…
24. februar 2008 ob 23:59
@Eva: Pes lahko preživi, če mu pravočasno pomagamo (kot je opisano v prispevku). Več strupa kot zaužije, huje je.
06. marec 2008 ob 0:39
[...] Odgovor: Vašega psa čimprej odpeljite k veterinarju. Če stalno bruha vse kar zaužije, verjetno tudi žolč, ne jé in ne pije, ter (krvavo) lula, lahko pride do dehidracije. Žal niste povedali, za kakšen strup naj bi šlo. Glede na simptome sklepam, da bi lahko zaužil strup za podgane, ki povzroča povečano prepustnost krvnih žil ter krvavenje; v začetku v notranjosti telesa (v telesne votline, črevesje, mehur…), kasneje pa tudi pod kožo, v mišice ali iz zunanjih telesnih odprtin (krvavenje iz smrčka, rektuma ali naključnih ran). Lahko pa gre tudi za za strup, ki poškoduje ledvica (antifriz). Preberite si več o zastrupitvi s strupom za podgane. [...]
28. maj 2008 ob 7:16
Naša psička se je pred 4 dnevi zastrupila z tem..:( in je pred eno uro umrla, ker so ji odpovedale ledvice Nam pa je rekel veterinar da se to velikokrat zgodi. :(:(
28. maj 2008 ob 7:49
sožalje *hug*
06. november 2008 ob 15:35
Psica postane potrta.Po treh,štirih dneh se sredi sprehoda uleže ter težko diha.Urin ter blato brez znakov krvi.Opazim,da ima bele dlesni.Nemudoma odpeljem žival do veterinarja kjer dobi infuzijo.Po desetih minutah žival bruhne pol litra krvi in umre na mizi.
Žival odpremo ter ugotovimo,da so zdravi vsi organi razen pljuč,ki izgledajo kot jetra.Nikakršnih notranjih krvavitev.
Gre za zastrupitev ali kaj drugega?
08. januar 2012 ob 0:37
Dan.Mene pa zanima,ko pes poje strup npr.BRODIFAKUM in dobi po uri in pol injekcijo…in oglje …in naprej tablete …koliko škode lahko to naredi psu?????HVALA
08. januar 2012 ob 23:03
Vse je odvisno od količine zaužitega strupa. Pri preveliki količini strupa zdravila ne pomagajo dovolj hitro.
08. januar 2012 ob 23:26
Pozdrav.Spet jaz psička je pojedla 1 vrečkico se mi zdi 10 mg…..kot sem že prej napisal je po uri in pol dobila oglje….injekcijo..tablete konakion…..mi je že od včeraj kar slabo,ker se res bojim za našo psičko(30kg)mešanka ….mislite da smo prepozno posredovali…upam da je kaj šans…če ne sploh..ne vem…….
hvala l.p.
09. januar 2012 ob 15:11
Se zopet javljam……. psičkina krvna slika dobra……sem najbolj srečen človek trenutno pod soncem…..še kar nekaj tablet…in …se je zlizala …….
l.p.
02. avgust 2012 ob 18:01
dober dan mene pa nekaj zelo bega. Na vseh straneh berem da če maček požre strup za podgane da lahko tudi do 2 tedna traja da se pokažejo simptomi. Bila sem pa pri veterinarju v rušah ki se je na mene dobesedno razjezil kaj ga obremenjujem z takimi vprašanji da če je maček pojedel strup bo tak crkno v 12 urah zaradi notranjih krvavitev. In da se mu nikakor neda pomagati. Prosila bi za vaše mnejnje saj obstaja manjša možnost da je moj muc zaužil strup za podgane (modre kosmiče).