Klopi, klopno prenosljive bolezni in zaščita
Klopi so kožni paraziti toplokrvnih živali. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri psih na našem področju pa najdemo predvsem klope vrste Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus. Na živalih in človeku poleg odraslih klopov zajedajo tudi njihove razvojne oblike.
Njihov razvoj poteka skozi več stadijev: od jajčeca prek larve in nimfe do adulta. Za razvoj v naslednjo fazo – t.j. iz larve v nimfo, iz nimfe v adulta ter adult v spolno zrel osebek - nujno potrebujejo kri sesalcev.
Za pse in mačke so neprijetni in moteči, poleg tega so prenašalci bakterijskih (borelioza), rikecijskih (erlihioza), protozojskih (babezioza) in virusnih bolezni (klopni meningoencefalitis). Za okužbo z eno ali več izmed naštetih bolezni je dovolj že en sam okužen klop. Velika količina prisesanih klopov naenkrat pa lahko pri živali povzroči pomanjkanje rdečih krvničk.
Odstranjevanje klopov
Klopa odstranite takoj, ko ga opazite. Prej kot klopa odstranite, manjša je verjetnost, da bo prišlo do prenosa bolezni. Borelija potrebuje okoli 24 ur, da preide iz klopovega črevesja v njegove slinske žleze. Pomembno je, da klopa ne polivate ali mažete z alkoholom, oljem ali topili, saj ob tem klop začne sproščati snov, ki povzroči odpuščanje od gostitelja in ponavadi vsebuje povzročitelje klopno prenosljivih bolezni. S takim načinom odstranjevanja torej močno povečate možnost za okužbo s klopno prenosljivo boleznijo (borelioza, erlihioza, babezioza, klopni meningoencefalitis).
Najbolje, da klope odstranjujete s pomočjo pincete za odstranjevanje klopov ali ga primete z roko in zavrtite v nasprotni smeri urinega kazalca.
Mesto ugriza nato razkužite, klopa pa odvzite v straniščno školjko. Klopi, ki jih vržemo v naravo ali smeti, preživijo in postanejo zopet aktivni, ko se izprazni njihova zaloga hrane. Kadar klopa stiskate, da bi ga uničili, za to uporabite kos papirja. V primeru, da se zadek razlije, mesto stika (koža) razkužite, saj možnost okužbe skozi kožo (pri človeku) ni povsem izključena.
Ugriz klopa je lahko boleč in povzroča reakcije, tudi alergijske, največkrat pa ostane po odstranitvi klopa na mestu pritrditve bulica. Ta ni nevarna in počasi izgine, pri nekaterih živalih ostane tudi do nekaj tednov. Klopa včasih na psu niti ne opazimo, zaznamo pa bulice, ki so po njem ostale.
Klopne bolezni
Borelioza ali limska bolezen
Povzročitelj je bakterija Borrelia burgdorferi. Pri psih se lahko razvije vročina, povezana z artritisom ali sindromom, ki vodi do ustavitve delovanja srca, poškodbe sklepov, odpovedi ledvic z izgubo proteinov in nevroloških težav.
Granulocitna erlihioza
Povzroča jo Anaplasma phagocytophilum, prizadene granulocite, privede do utrujenosti, letargije, neješčnosti, povišane telesne temperature in šepanja, včasih pa poteka v subklinični obliki, kjer omenjenih znakov ne opazimo.
Babezioza
Povzroča jo protozoj Babesia canis. Prizadene eritrocite, ti razpadajo v kapilarah in se uničujejo v vranici. Žival lahko prizadane huda anemija, zaradi katere je včasih potrebna tudi transfuzija krvi.
Zaščitna sredstva
Poznamo več vrst insekticidnih sredstev za preventivo klopnih ugrizov in pritrjevanja. Nahajajo se v obliki kožnega poliva ali ovratnice. Aktivnih učinkovin je več: fipronil, imidacloprid in permetrin. V ovratnicah najdemo deltamethrin, flumethrin ali propoxur.
Večinoma so začitna sredstva kombinirana in delujejo na več vrst insektov hkrati. Tako npr. delujejo hkrati na bolhe in klope ali na bolhe, klope, komarje in peščene muhe.
Posebno pozorni morate biti na starost vaše živali, saj je mogoče kožne polive zaradi varnostnih omejitev uporabljati za mladičke šele od 7. oz. 12. tedna starosti dalje, odvisno od tega za katero sredstvo se odločite.
Sredstva, ki vašega ljubljenčka najbolje zaščitijo proti klopom in drugim zajedavcem, so naprodaj samo v veterinarskih ambulantah.
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
03. maj 2008 ob 19:44
zanimivo. še dobro, da sem se lani cepil …
03. maj 2008 ob 19:48
zanimivo
05. maj 2008 ob 20:09
Zadnjič sem nekje prebrala, da ti preparati, ki jih nanesemo na kožo psu, delujejo tako, da v 24 urah klopa umorijo. Ampak če bi to res tako delovalo, potem teoretično na psu nikoli nebi našli že precej starega in napitega klopa, ki na psu očitno gosti že več kot en dan. Zato bi vas prosila za eno korektno razlago delovanja teh preparatov npr. Advantix, Frontline Combo itd. Mislim, da bo ta informacija prav prišla še marsikateremu lastniku psa ali mačke.
Hvala za razlago že v naprej!
06. maj 2008 ob 11:58
Verjetno ne učinkujejo vedno enako, oziroma dovolj učinkovito. Pa dosti je odvisno tudi od kvalitete preparatov.
18. maj 2008 ob 11:40
Ja jst sm pa nekje brau da je glih priporočljivo da ga namažemo z alkoholom da potem klop popusti. Ja pa glede tega da klopa vrtimo v nasprotni smeri urinega kazalca sploh ne drži k vem iz lastnih izkušenj k sm ga vrteu zihr pou ure…
18. maj 2008 ob 12:53
Glede vrtenje to drži, mogoče si ga premalo pritisnil pa zato ni popustil. Sem prebral da je bilo omenjeno tudi ceplenje.Pa se zaveda da ni cepljen proti boreliozi ampak samo proti klopnemu meningitisu, tak da ti cepivo bore malo rabi.Klopnega meningitisa je v Sloveniji mogoče nekaj primerov letno, borelioze pa je veliko več.
27. maj 2008 ob 23:45
Uff …. kakšni so znaki bolerioze … par znakov če lahko .. ?
09. junij 2008 ob 9:59
najboj zaneslivo je to ko opaziš da se ti na mestu, kjer si imel klopa pojavi rdeč kolobar znotraj njega pa je malo svetlejši kolobar. Lahko se ti pojavi šele čez en teden al pa prej, sicer pa takoj ko opaziš spremembo pojdi takoj do zdravnika in dobiš 2 porciji sumameda pa si zmagal. Za vsak slučaj pa greš še na pregled krvi da vidiš če so tableta pomagala. To bi blo na kratko =)
04. oktober 2009 ob 11:01
jst sm pri moji psički opazla tak rdeč kolobarček na mestu, kjer je mela klopa pa me zanima če jo takoj k veterinarju peljem al še mal počakam če je to sam ranica ko smo ji klopa odstanjli. prosim naj nekdo odgovori
ursy
04. oktober 2009 ob 20:40
@urša: Lahko bi šlo za ranico ali lokalno reakcijo po ugrizu klopa. Pri psih po okužbi z Borrelio ne pride do pojava kolobarja okrog mesta vboda. Če ste klopa pred kratkim odstranili lahko še malo počakate.
Prvi znaki okužbe z borelijo pri psih so povišana temperatura, neješčnost, otožnost in povečanje bezgavk. Več dni do nekaj mesecev kasneje pa se lahko pridruži še (izmenično) šepanje.
12. februar 2010 ob 4:07
Jaz uporabljam za odstranjevanje klopov tole zadevo:
http://www.dailymotion.com/video/xb4svr_tick-removal-with-o-tom-tick-twiste_lifestyle
Deluje odlično!
LP
30. marec 2010 ob 15:37
imam 1 leto starega psička, ki je pravi magnet za klope.v 22 letih sem vidla 2 klopa, odkar pa imamo psa pa je to naš vsakodnevni problem od 3 do 20 dnevno ne pomagajo spreji ne ampule zdi se mi ravno nasprotno kot da jih
to privablja,po pravici ne vem več kaj naj naredim,imamo tudi konje ki so spuščeni na pašniku kjer se tudi pes sprehaja in na njih je bil najden samo eden.sem v 6 mesecu nosečnosti.ali se lahko tudi jaz cepim ali moram počakati na konec nosečnosti?
30. marec 2010 ob 21:08
@klea: Vprašanje o cepljenju za vas se mi zdi bolj primerno za zdravnika oz. ginekologinjo
Glede zaščite proti klopom: za kratkodlake pse se precej dobro obnesejo tudi zaščitne ovratnice, pri nas dajemo Scalibor (Intervet). Odzivi so dobri. Tudi na Advantix ni dosti pripomb, treba pa se je držati priporočenih odmerkov. Ravno danes sem imela primer, kjer je Advantix po
14 dneh popustil. Razlog pa je bil v premajhnem odmerku.
07. april 2010 ob 19:59
jaz sem kužku hotel odstranit klopa pa je ostala glava not
kaj naj storim???
prosim za nasvet