Steklina
Steklina je virusna bolezen, ki povzroči vnetje možganov in hrbtenjače (povzročitelj je Rhabdovirus). Virus se nahaja v slini okužene živali, ki lahko bolezen prenese z ugrizom ali lizanjem. Okuži se lahko vsak sesalec (torej tudi človek). Najpogostejši prenašalci pa so lisice, psi in mačke.
Ko virus vdre v telo, najprej potuje po živcih v hrbtenjačo in v možgane, kjer se razmnožuje. Nato po živcih potuje do žlez slinavk in s tem v samo slino. Prenos okužbe s krvjo je sicer možen, vendar redek. Virus se začne izločati v slini malo pred nastopom kliničnih znakov (običajno manj kot 10 dni prej).
Klinični znaki
Bolezen se pri živali ponavadi pojavi od 14 do 80 dni po okužbi in poteka v dveh fazah: prva je prodromalna, sledi pa ji bodisi furiozna bodisi paralitična faza. V prvi fazi se psu spremeni obnašanje, žival noče jesti in piti ter običajno išče samoto. V tej fazi lahko mirni psi postanejo živahni in obratno. Prodromalna faza ponavadi traja od 1 do 3 dni.
V primeru »furiozne« stekline postane žival v drugi fazi zelo agresivna, napadalna in neprevidna ter se ne boji svojih naravnih sovražnikov. Zenice so razširjene, pes pa pogosto blodi po okolici in napada druge živali, ljudi in ostale premikajoče se predmete. Ko bolezen napreduje, pride do mišične inkoordinacije in krčev, sledita hromost in smrt, ki jo povzroči progresivna paraliza.
Pri psu, ki ima »paralitično« obliko stekline, opazimo zgodnjo paralizo grla in žvekalnih mišic. Pojavi se obilno slinjenje, zaradi paralize pa ne more požirati. Taki psi niso agresivni in zelo redko poskušajo ugrizniti. Paraliza hitro napreduje na vse dele telesa, sledita koma in pogin.
Diagnoza
Klinična diagnoza je sicer možna, vendar je običajno težavna, saj lahko v prodromalni fazi steklino zamenjamo z drugimi boleznimi. Okužbo običajno dokažemo s pregledom vzorca možganskega tkiva poginule živali.
Zdravljenje
Steklina pri psu ni ozdravljiva.
Preventiva
Edina zaščita proti steklini je cepljenje, ki je v Sloveniji za vse pse zakonsko obvezno. Cepimo jih enkrat letno.
Če žival, za katero sumimo, da je okužena s steklino, ugrizne človeka, jo moramo ujeti in opazovati, včasih pa celo evtanazirati zaradi pregleda vzorcev možganskega tkiva.
Če človeka ugrizne pes, ga mora veterinar opazovati deset dni (prvi, peti in deseti dan po ugrizu), kljub temu, da ne kaže znakov stekline.
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
31. marec 2008 ob 21:05
[...] april in z njim splošno cepljenje psov proti steklini, ki poteka organizirano tudi na terenu. Cepljenje psov izvajamo celo leto v naši ambulanti, enkrat [...]
17. april 2008 ob 8:56
Pozdravljeni!
Zanima me samo, če se lahko steklina iz psa prenese tudi na druge male živali kot so npr. zajčki?
Hvala.
28. oktober 2009 ob 23:37
pozdravljeni!
rada bi vas vprašala, kakšni so bolezenski znaki stekline pri oboleli mački in kako poteka zdravljenje ter ali se da obolelo mačko ozdraviti?
26. februar 2013 ob 13:14
rada bi izvedela kaksni so znaki pri steklini za macke
26. februar 2013 ob 13:28
ali lakho obolelo macko pri steklini ozdravis
hvala
26. februar 2013 ob 20:26
Klinični znaki mačke s steklino so: hranjenje z neobičajnimi stvarmi (iztrebki, zemlja, les), povišana temperatura, krči, paraliza, strah pred vodo, spuščena čeljust, onemogočeno požiranje, nekoordinirano gibanje, neobičajen strah ali agresija, pretirana razdražljivost, spremembe v obnašanju ter pretirano slinjenje.
Žival, pri kateri obstaja sum, da je obolela za steklino mora za 10 dni v karanteno.
Žal je steklina vedno usodna (smrtna) za necepljene živali, tudi mačke. Do tega pride 7-10 dni po pojavu prvih znakov bolezni.