Mačja levkoza - FeLV
Mačja levkoza je nalezljiva virusna bolezen mačk. Povzroča jo virus FeLV (Feline Leukemia Virus), ki prizadene imunski sistem, nekatere organske sisteme (jetra, ledvice, prebavila, timus, rodila in limfoidno tkivo) in lahko povzroči levkemijo (rak belih krvnih telesc) ter limfosarkome (rak z izvorom v limfnem tkivu).
Bolezen je zelo nalezljiva in tudi pogosta, saj lahko zbolijo mačke vseh starosti, poleg tega pa se pogosto zgodi, da virus ostane precej časa neaktiven (tudi 4 leta in več) ter se tako s pomočjo mačke, za katero ne vemo, da je okužena, uspešno širi.
Prenos in okužba
Prenaša se ob direktnem kontaktu s slino, urinom, mlekom, blatom ali krvjo okužene živali. Najpogosteje se mačke okužijo pri pretepih preko ugrizov. Do okužbe lahko pride tudi pri skupnem hranjenju (ko npr. jedo iz iste posode) in pri transfuziji krvi. Mladički se velikokrat okužijo že v maternici ali kasneje pri dojenju.
Nastanek in potek bolezni
Virus vstopi v organizem skozi usta ali ugrizno rano. Razmnožuje se v bezgavkah (ki so najbližje mestu vstopa) ter preide v kri. Nato se razmnožuje v kostnem mozgu in vranici, se vrne v kri in tam ostane. Kasneje okuži in bolezensko prizadene še ostale organe (želodec, požiralnik, žrelo, slinske žleze, mehur in dihala).
Možni so štirje različni poteki bolezni:
1. Imunost - mačka razvije imunski odgovor in zatre infekcijo. V tem primeru se v obdobju, ko se virus razmnožuje, lahko pojavijo znaki bolezni: vročina, izguba apetita, otopelost in zatečene bezgavke na vratu. Običajno trajajo med 3 do 10 dni. Imunost v povprečju razvije 40 odstotkov okuženih mačk, pogostejša pa je pri odraslih mačkah.
2. Infekcija - virus premaga mačkin imunski sistem. Ta potek je najmanj ugoden. Po okužbi se najprej pokažejo znaki bolezni (kot v prvem primeru), nato si žival običajno opomore in bolezen miruje (lahko tudi več let: po dveh letih je zdravih (še vedno pa so prenašalke) približno 50 odstotkov, po štirih letih pa še 15 odstotkov tako okuženih mačk). Na koncu večina mačk pogine zaradi bolezni povezanih s FeLV: anemije, prizadetosti imunskega sistema, raka, poškodbe ledvic, jeter ali prebavil. V tej fazi se poleg že omenjenih znakov, lahko pojavijo še: blede ali rumene sluznice, driska in bruhanje. Tak potek bolezni se razvije pri okoli 30 odstotkih okuženih mačk.
3. Prikritost - mačka je z virusom sicer okužena, vendar se simptomi ne kažejo. Do tega običajno pride, ker virus na poseben način spremeni mačkine celice tako, da vanje vstavi kopijo svojega dednega zapisa. Take celice lahko kasneje postanejo rakaste ali nenormalno delujoče. Genetske spremembe (v povprečju) ostanejo skrite dve leti in pol. V tem času mačka izgleda zdrava. Po izbruhu bolezni (kakor v prvem primeru) sta možna dva scenarija: imunost ali infekcija.
4. Imuni prenašalec - mačka postane prenašalec bolezni. V tem primeru ostane virus skrit v mačkinih površinskih celicah. Čeprav se množi, ne more iz njih zaradi protiteles živali. Simptomi se tu ne pojavijo. Tak potek je redek: zgodi se približno pri enem do dveh odstotkih okuženih mačk.
Diagnoza
Diagnozo postavimo s pomočjo hitrega testa krvi FeLV/FIV.
Zdravljenje
Bolezen ni ozdravljiva. Kadar živali zbolijo, zdravimo zgolj simptome in sekundarne bakterijske infekcije, lastnikom pa svetujemo, da okuženo mačko držijo doma in tako preprečijo širitev bolezni. Izvajamo tudi podporno zdravljenje: infuzija tekočin, ustrezna dieta (z visoko energijsko vrednostjo, vitamini, minerali in mikroelementi).
Preventiva
Najboljša zaščita proti bolezni je cepljenje proti mačji levkozi. Pred cepljenjem vzamemo kri in naredimo hitri test FeLV/FIV, da ugotovimo, ali ni mačka že slučajno okužena. Če ni, jo cepimo, sicer lastniku svetujemo, da jo zadržuje v stanovanju in s tem prepreči širitev bolezni.
Tveganje za okužbo je zelo majhno pri mucah, ki vse svoje življenje preživijo v stanovanju (in ne zahajajo ven).
V primeru, da je okužena mačka poginila, je priporočljivo pred nakupom nove muce narediti mesec dni dolg premor in stanovanje razkužiti z običajnimi dezinfekcijskimi sredstvi.
Če menite, da je to potrebno, lahko vašega ljubljenčka pripeljete na pregled v veterinarsko ambulanto Diagnoza, kjer sem zaposlena. Kdaj delam lahko izveste na 031 887 500 ali nika.gregorcic@gmail.com.
25. januar 2008 ob 20:15
[...] in, ob priliki, morda tudi pobegne iz stanovanja. Preventivni učinek sterilizacije na okužbo s FeLV in FIV, ki obstaja pri klasično steriliziranih mačkah, torej tu ne pride do izraza, saj je muca s [...]
28. januar 2008 ob 14:42
[...] Zadnja možnost pa je infekcija s FeLV/FIV, vendar je ta v vašem primeru izključena (saj je bil test [...]
15. avgust 2009 ob 9:19
Pozdravljeni!
Kaj pa narediti v tem primeru?Moj muc kaže vse simptome mačje levkoze ampak sem dala naredit test in je negativen.Prosim nekoga naj mi svetuje in pomaga odkrit to bolezen.
07. julij 2011 ob 21:10
Pozdravljeni!
Prevzela sem lastništvo prej prostoživečega mačka, ki so ga zaradi pozitivnega testa na FIV in FeLV hoteli evtanizirati. Maček je trenutno zdrav in brez znakov bolezni.
Ker pa si kmalu s fantom želiva ustvariti družino, me zanima, če lahko virusa kakorkoli vplivata na nosečnost oz. dojenčka. Ne vem, kam naj se obrnem po nasvet, ker opazam, da tudi nekateri veterninarji ne vedo veliko o teh virusih. Hvala za odgovor!
11. julij 2011 ob 21:04
Po sedaj znanih informacijah ne. So pa druge bolezni, ki jih mačka lahko prenese na človeka: bartoneloza, klamidioza, toksoplazmoza, mikrosporija…Bistveno je, da se varujete pred ugrizi in praskami, skrbite za higieno rok in mačjega stranišča, mački redno dajete zaščito proti bolham in notranjim zajedavcem ter ji omejite prostor. Čeprav so čiste živali ni primerno, da bi hodila po kuhinjskih pultih ali mizi oz. drugih površinah, kjer si morda shranjujete, pripravljate ali zauživate hrano ter ji onemogočite dostop v prostor, kjer spite.
02. december 2011 ob 15:58
Pozdravljeni!
Včeraj so mojemu mucu, ki sem ga posvojila iz ulice odkrili mačjo levkozo. Znaki so se pokazali pred kakšnim mesecem, po tem ko smo zdravili zgolj prehlad so mu bezgavke na vratu in posod še vedno ostale precej otečene, zato sem se odločila za te hitre teste za mačji aids in mačjo levkozo. Le ta se je na našo žalost izkazal za pozitivnega.Na veterinarski postaji so mi o tem zelo malo povedali, zato sem se obrnila na Vas. Veterinarka mi je svetovala naj ga dam uspavat, vendar muc do zdaj razen teh bezgavk ni kazal nobenih znakov, da je bolan. Je živahen, se igra, normalno je, lula in kaka. Med drugim pa je rekla, da je nalezljivo, kar me je začelo zelo skrbeti saj imam v stanovanju tudi 10 tednov staro muco, ki sicer ni bila potepuška, vendar me je strah da bi se okužila. Problem imam, kr te muce ne morem in na nek način tudi nočem nikamor dati. Takoj ko sem izvedela za okužbo sem ju začela ločeno hraniti, vendar še vedno hodita na enako stranišče. Kaj lahko storim, da se ne bo okužila in da jo bom lahko obdržala? Je možno da je že okužena, saj sta vsaj 5 dni jedla iz iste posodice in hodila na skupno straniče? Katero hrano najbolj priporočate za muce okužene z levkozo? Hvala za odgovor!
28. marec 2012 ob 20:08
Mene pa zanima, koliko bi stalo testiranje za levkozo?
Danes nam je umrl muc, s skoraj popolnoma istimi simptomi, doma imamo pa se dve muci.
Z eno sta bila zelo dobra prijatelja… Spala sta skupaj, se igrala, jedla, negovala…. Zelo me skrbi za njo, saj je bolj občutljive vrste.
Se že vnaprej zahvaljujem za odgovor.
29. marec 2012 ob 19:02
Jaz sem dala testirat muco za mačji aids in levkozo in sem dala 50€ za testiranje - mačku vzamejo kri in nardijo hitri test počakaš okrog 20 min. Ker je bila muca negativna za oboje sem jo dala tudi cepit proti levkozi in mačji kugi.
Drugače pa preveri njene bezgavke - pod vratom so bulice če je okužen z levkozo. Svetujem pa ti da daš oba čimprej testirat, in cepiti če sta negativna.
20. marec 2013 ob 21:39
Pozdravljeni,
včeraj smo morali dati uspavati našo muco, ker je zadnje dni vsako zaužito hrano izbruhala. Peljali smo jo v ambulanto, kjer so po pregledu krvi in urina ugotovili - levkozo. Velika žalost po šestih letih ……