Blogerji o živalih
Odločila sem se malo raziskati slovensko blog sceno. Seveda iz vidika tematike, ki jo pokrivam na svojem blogu. Zanimalo me je, kaj so blogerji v zadnjem obdobju pisali o živalih. Žal sem za zadnji mesec našla le en prispevek, ki me je pritegnil. To je prispevek o Ljubljanskem živalskem vrtu. Z rdečo nitjo prispevka se strinjam, je pa potrebno povedati, da so živalski vrtovi vseeno tudi koristni, saj imajo znanstveno, izobraževalno in ohranjevalno vlogo (razmnoževanje in s tem ohranitev ogroženih vrst).
Živali lahko danes vidimo v knjigah, revijah, na internetu, informativnih oddajah ali programih, lahko celo v njihovem naravnem okolju ter v živalskih vrtovih, katerih namen je prikazati živali v njihovem naravnem habitatu (prostorsko, rastlinsko in klimatsko).
Od vseh možnosti, ki jih ponuja današnji čas pa name še vedno največji vtis naredi živa žival, pa naj bo to v okolici naselja ali v divjini, živalskem parku ali v živalskem vrtu. V naravnem okolju sem do sedaj od večjih živali uspela srečati le lisice, jelena, srne in gamsa.
Živalski vrt nam torej omogoča, da živali spoznamo, začutimo: kakšne so, kaj jedo, kako se obnašajo, kako velike so, kako dišijo, kdaj bodo dobile mladičke in kam so se skrile… peljite male otroke v živalski vrt in videli boste, koliko veste o živalih ;)). Ali ste vedeli, da tiger markira enako kot maček? Jaz vem, ker sem ga videla.:)
Ste kdaj pomislili, kaj bi se zgodilo, če bi vsi želeli srečati živali v njihovem naravnem okolju? Niti pomisliti si ne upam, kakšne bi bile razmere za divje živali v naravnem okolju ali parkih, če bi jih (hipotetično) želele videti vse širne množice obiskovalcev živalskih vrtov… in kakšno škodo bi jim s tem povzročili.
Zato sem zadovoljna, da imamo živalske vrtove, le za živali (obogatitev okolja) in njihovo okolje (dovolj vrsti primernega prostora) je potrebno bolje poskrbeti, kar se nam, upam, tudi obeta, v primeru, da bodo projekti potrjeni.